Czy mogę zasilić konto firmowe z prywatnego konta?

Wiele osób, zwłaszcza na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, może mieć problem z płynnością finansową. Jeśli konto firmowe świeci pustkami, rozwiązaniem może być przelew wykonany z konta prywatnego na firmowe. Jak wygląda taki manewr w świetle prawa?

Konto prywatne a konto firmowe – zalety, różnice

Konto firmowe jest wskazane – a w większości przypadków wręcz obowiązkowe – dla każdego przedsiębiorcy. W kontekście prawnym wszystkie spółki zobowiązane są do prowadzenia osobnego rachunku firmowego. Wyjątkiem są tak zwane mikro przedsiębiorstwa i jednoosobowe działalności, które do celów firmowych mogą korzystać z kont prywatnych. W praktyce jednak jest to dość trudne i może rodzić wiele problemów.
Konto prywatne możemy założyć w prosty sposób nawet przez Internet, w dużej mierze są to również konta bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że im niższe są koszty prowadzenia rachunku, tym uboższa jest oferta między innymi dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenie, kantor walutowy, czy pomoc konsultantów.
Nieco inaczej przedstawiają się warunki dotyczące konta firmowego. Konta firmowe są obecnie płatne – nawet jeśli samo założenie rachunku nic nie kosztuje, musisz liczyć się na przykład z opłatami za kartę czy inne produkty. Jednak wybierając konto, w którym najważniejsze dla przedsiębiorcy kwestie są za darmo, warto dopłacić za dodatkowe opcje. W perspektywie długoterminowej takie konto może być całkiem opłacalne.

Czy z prywatnego konta mogę zrobić przelew na rachunek firmowy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak już zostało wspomniane, w przypadku jednoosobowej działalności prowadzenie osobnego rachunku firmowego nie jest obowiązkowe, stąd też regulacje dotyczące przelewów, zarówno na konto prywatne z firmowego, jak i odwrotnie, nie są tak restrykcyjne. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od rodzaju działalności, z wydatków firmowych trzeba się rozliczać i dokładnie tłumaczyć, dlatego też należy szczególnie uważać na to, aby prywatnych wydatków nie wliczyć przypadkiem w koszty prowadzenia działalności.

W przypadku spółek jawnych, komandytowych, z.o.o, akcyjnych czy też znaczącej części fundacji, dysponowanie środkami w ramach rachunku firmowego jest już nieco ściślej uregulowane. I choć restrykcje dotyczą głównie używania konta firmowego do celów prywatnych, to przelew wykonany z konta prywatnego na firmowe może wzbudzić wątpliwości Urzędu Skarbowego. Odpowiadając w krótkich słowach na pytanie zadane na początku tekstu, można więc powiedzieć, że zasilenie konta firmowego prywatnymi środkami jest jak najbardziej możliwe, trzeba jednak liczyć się z możliwością kontroli odpowiednich instytucji i pamiętać o dokładnym rozliczeniu wszystkich transakcji z konta firmowego w perspektywie miesięcznej.

Czy mogą opłacać prywatne wydatki z firmowego konta?

Jeśli chodzi o opłacanie prywatnych wydatków z konta firmowego, praktyka ta nie jest polecana, ponieważ może zrodzić dużo znaków zapytania i trudności w rozliczeniach z fiskusem. Tak jak w przypadku przelewu z konta prywatnego, w przypadku jednoosobowych działalności, płacenie za prywatne zakupy z konta firmowego jest jednak możliwe.
Natomiast jeśli posiadasz spółkę, łączenie transakcji prywatnych z firmowymi jest całkowicie niedopuszczalne, gdyż wszelkie wydatki muszą być udokumentowane. Jeśli pomylisz się, lub użyjesz karty firmowej zamiast prywatnej do płacenia za zakupy, możesz z tej sytuacji wybrnąć za pomocą udokumentowania transakcji od firmy jako pożyczki bądź zaliczki na poczet zysku. Najlepiej jest taką kwotę jak najszybciej oddać i przygotować odpowiedni dokument, który pozwoli na skatalogowanie wykonanej wpłaty.

jeden komenatrz dla “Czy mogę zasilić konto firmowe z prywatnego konta?

  1. Aż od razu nasuwa się pytanie — Czy rzeczywiście warto ze swojego konta zasilać konto firmowe… Z jednej strony właściciel jest odpowiedzialny za dofinansowanie firmy ale jeśli są one przeznaczone na konkretne wydatki, to w tym przypadku na tym traci…

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *