Czy przy prowadzeniu biznesu konto firmowe jest obowiązkowe?

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy jest obowiązek posiadania konta firmowego? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy konieczne jest założenie takiego konta i jakie korzyści dla przedsiębiorców pływają z otwarcia osobnego rachunku na potrzeby biznesu.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Odpowiedź na pytanie, czy posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Tak naprawdę konieczność założenia firmowego konta bankowego głównie zależy od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, by rozliczać się z kosztów związanych z własnym biznesem. Transakcji może dokonywać za pośrednictwem prywatnego rachunku. Jednak wskazane jest, aby osoba prowadząca biznes posiadała konto bankowe. Jest to niezbędne do rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em. Trudno także prowadzić działalność gospodarczą bez posiadania rachunku w banku, ponieważ zazwyczaj przedsiębiorcy dokonują transakcji na wysokie kwoty, które łatwiej przekazywać przelewem.

Mikroprzedsiębiorcy zazwyczaj rezygnują z zakładania konta firmowego, dokonując rozliczeń z osobistego konta przedsiębiorcy. Natomiast spółki cywilne, spółki jawne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także fundacje, które nie są jednoosobową działalnością gospodarczą, mają obowiązek posiadania konta firmowego.

Czy warto przy prowadzeniu biznesu założyć konto firmowe?

Chociaż prowadzenie konta firmowego nie jest obowiązkowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej, to niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim posiadanie takiego rachunku sprawdzi się w przypadku kontroli podatkowej. Wtedy Urząd Skarbowy będzie miał wgląd tylko do środków firmowych, a osoba prowadząca biznes uniknie konieczności rozróżniania przychodów na prywatne i firmowe.

Jakie korzyści daje posiadanie konta firmowego?

Jedną z głównych zalet założenia konta bankowego firmowego jest rozdzielenie finansów prywatnych i firmowych. Posiadając dwa oddzielne konta łatwiej kontrolować wydatki na określone cele i historię transakcji.

Często decydując się na założenie firmowego konta, przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystniejsze oferty kredytowe niż w przypadku prowadzenia prywatnego rachunku. W ten sposób istnieje możliwość pozyskania dodatkowego finansowania na prowadzoną działalność gospodarczą.

Konto firmowe, które będziesz wykorzystywać do rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, możesz również zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jednak należy to zrobić dopiero po zgłoszeniu firmy do odpowiedniego urzędu.

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, możesz rozliczać się za pośrednictwem osobistego konta bankowego. Jednak warto także rozważyć, jakie korzyści może pociągać za sobą posiadanie konta firmowego.

2 komentarze dla “Czy przy prowadzeniu biznesu konto firmowe jest obowiązkowe?

  1. Gdybym prowadziła biznes to obowiązkowo założyłabym konto firmowe. Przecież wygodniejsze jest rozdzielenie finansów prywatnych od tych firmowych

  2. Może i konto firmowe nie jest obowiązkowe przy prowadzeniu biznesu, ale jak to wygląda, jak firma go nie ma…? Warto założyć podstawowe konto, bo to wygodne i może wyglądać bardziej profesjonalnie 🙂

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *