Czy zakup Bitcoin jest trudny?

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta, której wartość śledzą nie tylko doświadczeni inwestorzy, ale również osoby zainteresowane lokowaniem kapitału w wirtualne monety. A czy zakup Bitcoina musi wiązać się z posiadaniem szerokiej wiedzy na temat rynków finansowych? I czy musisz zakładać konto na jednej z giełd kryptowalut? Sprawdzamy.

Jak kupić Bitcoina?

Bitcoin to wirtualna moneta, która sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło interesować się rynkiem kryptowalut. Na dzień dzisiejszy (08.04.2020), wartość jednego Bitcoina wynosi ok. 30 742 zł i stanowi nie tylko instrument inwestycyjny, ale również wygodny sposób płatności (niektóre serwisy umożliwiają finalizację transakcji poprzez opłacenie jej przy pomocy Bitcoina).

A jak kupić tę kryptowalutę? Dostępne są trzy główne sposoby: zakup Bitcoina w kantorze, na giełdzie wirtualnych monet lub w ramach handlu bezpośredniego między dwoma inwestorami. Trzecia metoda jest zdecydowanie najmniej popularna i trudna w realizacji, dlatego nie będziemy się dziś na niej skupiać.

Kantory Bitcoin

Zakup Bitcoin możesz zrealizować dzięki takim stronom jak kantorbitcoin.pl, co sprawia, że transakcja ta jest prosta i intuicyjna, nie wymaga posiadania wiedzy na temat giełd kryptowalut. Jak działa taki kantor? Przedstawiamy krok po kroku, jak kupić Bitcoina, na przykładzie podanej strony.

Na początku musisz wybrać opcję „Chcę kupić Bitcoiny”. Na ekranie pojawi się formularz, w którym możesz wpisać kwotę w PLN lub BTC. Jeśli chcesz zainwestować np. 10 000 zł, wpisujesz tę sumę i automatycznie, w polu „Otrzymasz”, pojawia się informacja, jaką wartość BTC za tę kwotę zakupisz. Możesz też uzupełnić dane w drugą stronę – gdy wiesz, że chcesz 2 BTC, wystarczy wpisać tę wartość, by wiedzieć, że musisz zapłacić 63646.96 PLN (to są przykładowe dane, zebrane na podstawie kursu Bitcoin z 8 kwietnia 2020 roku).

Następnie należy określić, czy wymiana ma nastąpić automatycznie (domyślna opcja), czy chcesz potwierdzenie e-mail różnicy kursu >3% – oznacza to, że musisz ręcznie potwierdzić wymianę, jeśli kurs zmieni się o więcej niż 3% w stosunku do kursu z chwili wypełniania formularza. Brzmi to skomplikowanie?

Musisz wiedzieć, że kurs kryptowalut ulega ciągłym zmianom. Najczęściej kantory Bitcoina biorą pod uwagę wysokość kursu z momentu zaksięgowania wpłaty środków, a nie wypełniania formularza.

Następnie wystarczy już tylko wprowadzić swój adres Bitcoin, na który ma zostać przelana kryptowaluta, a także podać adres e-mail oraz numer telefonu. Na końcu wybierasz metodę płatności (szybki przelew lub przelew tradycyjny) oraz finalizujesz transakcję.

I choć tutaj się trochę rozpisaliśmy, to tak naprawdę cały proces trwa nie więcej niż 5 min, jest szybki i prosty.

Bitcoin

Giełdy kryptowalut

Drugim sposobem jest zakup Bitcoina na jednej z giełd kryptowalut. Aby móc z niej korzystać, musisz zarejestrować swoje konto oraz (zazwyczaj) dodatkowo je zweryfikować. Przy czym to rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do doświadczonych inwestorów, którzy chcą aktywnie inwestować w wirtualne monety.

Najpopularniejsze giełdy kryptowalut to m.in. Binance, BitBay oraz Bittrex. Tutaj dodamy, że BitBay to polska giełda wirtualnych monet, która znana jest także na rynku światowym.

jeden komenatrz dla “Czy zakup Bitcoin jest trudny?

  1. Zakup fizycznie trudny nie jest, ale trzeba pamiętać, że nie mając wiedzy w tym temacie bardzo łatwo jest utopić kasę, a nie o to w inwestowaniu przecież chodzi

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *