Wiele się mówi o oszczędzaniu i lepszym zarządzaniu własnymi finansami, mało kto jednak potrafi się tym zająć. Bywa, że mamy dobre chęci, ale ciężko jest nam upilnować wypływ pieniędzy oraz rozplanować właściwie co, na co i ile wydajemy. Pomóc w tym mogą specjalne programy, które mają za zadanie pozytywnie wpłynąć na nasze domowe finanse. Oto przykład 5 takich programów.
Programy do zarządzania finansami domowymi – czemu służą?
Podstawowym zadaniem programów finansowych jest analizowanie naszego domowego budżetu. Wprowadza się odpowiednie dane jak wpływy w postaci wypłaty oraz wszystkie wydatki. W ten sposób możemy mieć w jednym miejscu zebrane wszystkie dane i mieć pogląd na to, jak rozchodzą się nasze pieniądze i gdzie. Pozwoli to rzecz jasna na lepsze zaplanowanie przyszłych wydatków, a także wygenerowanie oszczędności. Owszem, można to zrobić manualnie – biorąc do ręki kartkę papieru i długopis oraz wspomagając się kalkulatorem, ale programy komputerowe czy aplikacje na telefon mogą nam to zadanie znacząco ułatwić.
Na rynku można znaleźć wiele takich programów przeznaczonych do zarządzania budżetem, tutaj wymienimy tylko 5 z nich, które z różnych powodów mogą być nam pomocne.
1. HomeBank
HomeBank to darmowy program o szybkim działaniu i formie platformowej. Każdy użytkownik domowy może założyć własne konto i tym zarządzać własnymi rachunkami – przychodami i rozchodami. Gdy jest taka potrzeba, program może też wygenerować wykresy i diagramy, które będą pokazywać, jak wyglądają nasze wydatki w poszczególnych miesiącach. Możliwe jest też określenie konkretnych limitów. Można w ten sposób planować transakcje, duplikować je, a także zbierać raporty, co ułatwia analizę. Minusy? Ma wiele okien, można się w nich pogubić, brakuje też predefiniowanego zestawu kategorii dla transakcji.
2. MoneyManager
To kolejny darmowy program, mający pomóc w zarządzaniu domowym budżetem. Za jego pomocą możliwe jest śledzenie przychodów i rozchodów, a także istnieje opcja określenia limitów dla danego czasu. W ten sposób rejestruje się wszystkie działania, dzięki którym możliwe jest wygenerowanie konkretnego raportu – oczywiście pod warunkiem, że regularnie i na bieżąco będziemy wpisywać wszystkie wydatki. Można więc wygenerować wykres, który pokaże nam jak, gdzie i kiedy wydajemy najwięcej pieniędzy. Dane można przydzielać do konkretnych kategorii, dawać im konkretne etykiety, a także przypisywać do różnych kont. Jeżeli mamy opłaty cykliczne, można je wpisać, dzięki czemu będą dodawane do programu automatycznie.
3. Finanse domowe
Program ten pozwala na gromadzenie danych o finansach oraz monitorowanie, w jaki sposób się one rozchodzą. Nie tylko ewidencjonuje się każdą transakcję, ale można je szczegółowo opisać oraz dodawać inne informacje – w tym datę dodania, osobę, która go wygenerowała i kwotę. Można w ten sposób zapisać wszystkie przychody, rozchody, a także oszczędności. Możliwe jest także przeanalizowanie sytuacji finansowej naszego gospodarstwa domowego. Minusem może być brak możliwości duplikowania transakcji, a także brak możliwości generowania raportów finansowych.
4. Budżet Domowy
Za pomocą programu Budżet Domowy, gromadzimy informacje o przychodach i rozchodach, z uwzględnieniem ewentualnych oszczędności oraz z możliwością planowania wydatków na przyszłość. Rozchody są dzielone na kilka kategorii, a także widoczne są głównie ze względu na czas, miejsce oraz sposób, w jaki były finansowane. Można też uwzględnić zakres finansowania koniecznego, dzięki czemu program będzie przypominał o zapłacie za zaległe rachunki czy innych ważnych wydatkach. Minus? Jest to wersja testowa, z której można korzystać za darmo przez 30 dni, wersja pełnoprawna jest płatna.
5. Personal Finances
Jest to w pełni darmowy program, służący do zarządzania domowym budżetem, który cechuje się podobnymi możliwościami, jak inne programy tego typu. Tak więc możliwe jest założenie kilku kont, dla każdego użytkownika osobne. Za jego pomocą będziemy kontrolować nasze wydatki, analizować je i na tej podstawie wprowadzać zmiany, które mają wygenerować oszczędności. Informacje są archiwizowane, niestety jednak nie ma możliwości generowania raportów. Wszystkie dane mogą być dodatkowo opisywane komentarzem. Wersja ta jest nieco uboższa od komercyjnej, która ma zdecydowanie więcej opcji do wyboru.
Dla mnie najwygodniejszy jest Excel, mam od lat opracowaną tabelkę i schemat działania, dzięki czemu wszystko jest szybkie i przejrzyste 🙂