Gdzie założyć konto bankowe? Co to jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Konto w banku jest dla większości z nas nieodłącznym elementem gospodarowania środkami finansowymi. Nie potrafimy już wyobrazić sobie dzisiejszej rzeczywistości bez bankowości internetowej, kart płatniczych, czy bankomatów. Czym się kierować wybierając konto bankowe i gdzie je założyć?

Na co zwrócić uwagę zakładając konto w banku?

Bankowa batalia o klienta sprawia, że na rynku finansowym pojawiają się kolejne, atrakcyjne oferty prowadzenia rachunków, które połączone są najczęściej z dodatkowymi usługami. Dzięki temu możemy skorzystać z konta osobistego, konta firmowego, konta oszczędnościowego, czy konta walutowego.

Wybór odpowiedniego wariantu jest kwestią indywidualną, uzależnioną od naszej sytuacji, dlatego przed podjęciem decyzji należy się zapoznać ze szczegółami poszczególnych ofert. Analizując konkretne opcje trzeba zwrócić uwagę na koszty założenia konta bankowego. Wiele instytucji gwarantuje bezpłatne otwarcie rachunku, rekompensując sobie tą „stratę” kosztami związanymi z prowadzeniem konta oraz użytkowaniem karty płatniczej.

Niektóre banki mają w swojej usłudze darmowe prowadzenie konta, inne pobierają z tego tytułu miesięczną opłatę, najczęściej w kwocie kilku złotych. Dla dużej części osób ważna jest bankowość internetowa, mobilna, możliwość szybkiego dokonywania przelewów. Zakładając konto trzeba zwrócić uwagę na zakres bankowych usług w tym względzie, min. na limit dziennych wypłat oraz transakcji.

Gdzie założyć konto bankowe?

Wybierając konto w banku musimy określić nasze oczekiwania oraz zakres potrzeb. Kiedy stawiamy na nowoczesne rozwiązania technologiczne i chcemy korzystać z bankowości na najlepszych warunkach dobrze postawić na bank, który oferuje wysoką jakość usług, porównać poszczególne parametry obsługi rachunku.

konto w banku

Część banków zapewnia całkowicie darmowe prowadzenie konta, bezpłatne wydanie i używanie karty płatniczej oraz wypłaty z krajowych bankomatów bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Inne oferują specjalne promocje, bonusy, czy brak prowizji za wypłatę środków poza granicami kraju. Poniżej wykaz kilku atrakcyjnych ofert aktualnych w sierpniu 2019 roku, na które warto zwrócić uwagę:

  • NEST Konto w Nest Banku,
  • Konto Direct w ING Banku,
  • eKonto w mBanku,
  • Konto internetowe w Alior Banku.

Podstawowy Rachunek Płatniczy – co to jest?

Zmiany w ustawie o usługach płatniczych wprowadziły instytucję Podstawowego Rachunku Płatniczego. Zgodnie z unijnymi dyrektywami osoby, które nie dysponują kontem bankowym muszą mieć możliwość bezpłatnego dostępu do podstawowych usług finansowych.

Podstawowy Rachunek Płatniczy mogą założyć osoby nie posiadające innego rachunku prowadzonego w polskiej walucie, otwarcie i prowadzenie konta nie jest obarczone żadnymi kosztami. Użytkownicy PRP nie płacą za realizację pięciu transakcji w miesiącu oraz za dokonywanie pięciu wypłat gotówki z bankomatów należących do innych banków niż ten, w którym zostało założone konto tego rodzaju.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *