Jak aktywować kartę do konta osobistego? Aktywacja karty w ING, mBanku, PKO…

W dzisiejszych czasach chyba każdy posiada co najmniej jedną kartę debetową. W końcu za jej pomocą możemy płacić za zakupy, robić przelewy czy wypłacać pieniądze z bankomatów. Jednak, aby zacząć korzystać z takiej karty, trzeba ją najpierw aktywować. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak wygląda aktywacja karty w popularnych bankach.

Aktywacja karty płatniczej

Praktycznie każda karta debetowa, ze względów bezpieczeństwa, jest wysyłana do nas nieaktywna. W liście, w którym ją otrzymamy zazwyczaj znajduje się dokładna instrukcja, jak aktywować taką kartę, oraz jak nadać jej numer PIN. W większości banków proces ten wygląda bardzo podobnie, można aktywować kartę za pomocą aplikacji mobilnej, przez telefon lub w placówce banku. Niekiedy możliwe jest także uaktywnienie karty podczas pierwszej transakcji z kodem PIN, np. podczas wypłaty gotówki z bankomatu. A jak wygląda to w poszczególnych bankach? Sprawdź jak aktywować kartę w PKO, mBanku, ING i banku Santander.

Jak aktywować kartę PKO?

Aktywacja karty w PKO BP odbywa się automatycznie, podczas pierwszej płatności kartą z użyciem kodu PIN. Z kolei kartę debetową, która ma formę naklejki lub gadżetu zbliżeniowego możemy aktywować w serwisie iPKO lub w serwisie telefonicznym. W aplikacji można także nadać kod PIN. A jak aktywować kartę PKO w aplikacji mobilnej?

Na początku należy zalogować się do aplikacji IKO, następnie wejść w sekcję „mój bank”, później „karty” i kliknąć nieaktywną kartę, którą chcemy aktywować. Kolejny krok to wpisanie na ekranie telefonu kodu z rewersu karty. W tym momencie karta zostanie aktywowana. Taką kartą można od razu zapłacić w internecie, natomiast pierwszą operację w sklepie stacjonarnym trzeba wykonać przy użyciu kodu PIN.

Aktywacja karty w mBanku

Jak aktywować kartę mBank? Możemy to zrobić na trzy sposoby:

  • logując się do serwisu transakcyjnego,
  • za pomocą aplikacji mobilnej,
  • dzwoniąc na mLinię, przez automatyczny serwis telefoniczny lub za pośrednictwem operatora.

Dokładne informacje na temat przebiegu aktywacji takiej karty można znaleźć na oficjalnej stronie mBanku.

Jak aktywować kartę w ING?

W banku ING wygląda to bardzo podobnie. Kartę można aktywować tam w bankowości internetowej Moje ING lub telefonicznie, dzwoniąc na infolinię banku. Natomiast jeśli jest to nasza kolejna karta w ING, to aktywacja nastąpi automatycznie, po dokonaniu pierwszej transakcji z użyciem kodu PIN.

Santander – jak aktywować kartę?

W banku Santander można aktywować kartę debetową na dwa sposoby. Po zalogowaniu do Bankowości Internetowej korzystając z usługi „Aktywuj” lub (jeśli nie mamy podpisanej Umowy BE) możemy aktywować kartę, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 700 500.

Co więcej, pierwszą transakcję nową kartą najlepiej wykonać w bankomacie, ponieważ podczas płatności w terminalu może nastąpić konieczność czterokrotnego wpisania nowego kodu PIN.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *