Większość przedsiębiorców, nawet mimo braku prawnego obowiązku, decyduje się na otworzenie firmowego konta bankowego. Wynika to z wielu zalet posiadania odrębnego rachunku służącego do zawodowych rozliczeń. W przypadku zakończenia działalności lub zmiany banku konto należy zamknąć. Jak zrobić to jak najszybciej?
- Jak zamknąć konto firmowe?
- W jaki sposób zamknąć konto firmowe przy zmianie banku?
- O czym warto wiedzieć, przy zamykaniu konta firmowego?
Jak zamknąć konto firmowe?
Zamykanie konta bankowego to łatwa procedura, której najczęściej dokonać można na 2 sposoby: w oddziale banku albo listownie. W niektórych instytucjach można to zrobić także przez telefon, jak i za pośrednictwem bankowości internetowej. Pierwszym krokiem powinno być uregulowanie wszelkich należności względem banku, a także przelanie na inny rachunek posiadanych na koncie środków. Istnieje także możliwość wydania we wniosku dyspozycji przekazania środków na określone konto. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zamknięcie rachunku jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie dyspozycja, wniosek lub pismo złożone przez właściciela firmy oraz potwierdzenie tożsamości. W kwestii spółek konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli na zamknięcie rachunku. Forma prośby o likwidację konta firmowego nie jest jednolita i każda z instytucji może mieć odrębne procedury związane z nią. Konieczne jest jednak, aby w oświadczeniu zawarte były niezbędne informacje związane z firmą, która posiadała rachunek – jej nazwa, imiona i nazwiska właścicieli, adres siedziby, REGON oraz NIP. Wymagane może być także wypełnienie oraz podpisanie specjalnie przygotowanego bankowego druku służącego do zamykania kont firmowych.
W jaki sposób zamknąć konto firmowe przy zmianie banku?
Nieco inny przebieg ma procedura zamknięcia konta firmowego w banku przy przenoszeniu się do innego. Zgodnie z prawem możliwe jest upoważnienie nowej instytucji do zamknięcia poprzedniego rachunku bankowego. Ponadto dopuszczalne jest automatyczne przeniesienie środków, zleceń stałych itp. Pierwotny bank dokonuje weryfikacji oświadczenia zamknięcia konta poprzez porównanie wzorów podpisów, które zostały złożone w momencie zakładania konta w aktualnej oraz nowej instytucji. Opcja ta nie jest możliwa w przypadku wykorzystania innych form uwierzytelniania – należy przejść procedurę zamykania konta opisaną w pierwszej części tekstu. Ponadto warto zaznaczyć, że firma może posiadać więcej niż jeden rachunek bankowy, dlatego „stare” konto może działać do czasu uregulowania wszelkich należności.
Zamiana numeru rachunku bankowego lub otworzenie nowego musi być zgłoszone do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
O czym warto wiedzieć, przy zamykaniu konta firmowego?
Warto wiedzieć, że zazwyczaj banki nie zamykają rachunków firmowych od razu – określony jest czas wypowiedzenia, podczas którego mogą być naliczane opłaty za prowadzenie konta. Przy jego zerowym saldzie konieczne będzie uiszczenie zapłaty, dlatego po upływie okresu wypowiedzenia warto sprawdzić, czy rachunek faktycznie został zamknięty. Zazwyczaj czas jego trwania to od 14 do 30 dni.
Biorąc pod uwagę wymagania instytucji związane zamykaniem konta bankowego firmy, warto także wspomnieć o tym, że w niektórych z instytucji konieczne jest notarialne poświadczenie podpisów złożonych na oświadczeniu związanym z likwidacją rachunku.
Kończąc działalność gospodarczą, warto wstrzymać się z zamykaniem konta firmowego. Związane jest to z koniecznością dokonania rozliczeń np. z Urzędem Skarbowym. Gdy będą miały być dokonane na prywatny rachunek, wymagane jest złożenia dyspozycji zmiany we właściwym urzędzie.
Cieszę się, że powstają takie artykuły, bo większość serwisów pisze o tym, jak otworzyć konto firmowe, a nie jak je zamknąć, a to przecież tez jest bardzo istotne.
Sprawa komplikuje się nieco, gdy działalność jest spółką, ale w przypadku jednoosobowych firm to żadna filozofia zamknąć konto.