Jak oszczędzać, gdy mało zarabiasz?

Oszczędzanie to bardzo ważny element zarządzania domowymi wydatkami, jeśli chcemy w dłuższej perspektywie podnosić jakość swojego życia. Jeśli nie będziemy odkładać części zarobionych pieniędzy, będziemy musieli szukać innych rozwiązań, aby sfinansować samochód, mieszkanie, dom, o ile będziemy chcieli mieć je na własność. Jeśli jednak możemy, zapewne wolelibyśmy uniknąć kredytu czy innego rodzaju zobowiązań, które zawsze niosą za sobą pewne ryzyko. Jak więc oszczędzać, nawet jeśli mało zarabiamy?

Przeanalizuj miesięczne koszty, aby oszczędzać

Zanim przejdziemy do planowania oszczędzania, istotne jest, abyśmy szczegółowo poznali swoje miesięczne koszty życia. Przeanalizujmy wszystkie stałe wydatki. Opłaty za mieszkanie, prąd, gaz, telefon, ewentualne inne miesięczne zobowiązania. Jeśli już podliczymy, ile pieniędzy musimy na to przeznaczyć każdego miesiąca, zastanówmy się, czy nie można w jakiś sposób ograniczyć tych kosztów. Jeśli nie boimy się dużych zmian, warto rozważyć np. zmianę mieszkania na tańsze. Sprawdźmy również, czy inny dostawcy prądu lub gazu nie mają lepszych ofert. Tutaj warto wspomnieć o tym, że w pewnym stopniu sami mamy wpływ na opłaty tego typu. Oszczędzając wodę, prąd czy gaz możemy nieco zredukować miesięczne koszty.

Planuj swoje wydatki, aby oszczędzać pieniądze

Każdego miesiąca przygotujmy plan wszystkich podstawowych wydatków. Mentalnie i finansowo musimy być przygotowani zarówno na stałe opłaty, jak i niespodziewane wydatki. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Warto więc nieco zwiększyć planowany budżet na wypadek, gdybyśmy musieli odkupić sprzęt, czy wezwać kogoś do naprawy. Zakupy żywności planujmy na cały tydzień. Róbmy dokładnie przemyślaną listę zakupów, a zanim przejdziemy do jej sporządzenia, sprawdźmy co mamy w kuchni. Wykorzystując produkty, które już mamy w domu, możemy zmniejszyć wydatki na jedzenie, a także ograniczyć ilość marnowanej żywności. Planuj posiłki tak, aby wykorzystywać w pełni wszystkie zakupione produkty.

Pomyśl o koncie oszczędnościowym

Jeśli mamy problemy z odkładaniem pieniędzy, warto rozważyć założenie konta oszczędnościowego. Jest to taki typ rachunku, który jest oprocentowany, a więc do kwoty zgromadzonej na takim koncie co jakiś czas dopisywane są odsetki. Dodatkowo możemy zablokować opcję wypłaty pieniędzy z takiego konta, co będzie uniemożliwiało wydanie zaoszczędzonych pieniędzy.

Wydawaj mniej niż zarabiasz

To wydaje się być oczywiste, jednak wiele osób o tym zapomina. Jest to prosta zasada, ale jest podstawą jeśli chcemy zaoszczędzić nawet małą sumę pieniędzy. Czasem wydaje nam się, że zaoszczędzenie niewielkiej kwoty nie zbliży nas do określonego celu, ale nic bardziej mylnego. Każdy grosz to krok w dobrą stronę.

Bądź konsekwentny w oszczędzaniu

Istotnym jest również, aby być konsekwentnym i cierpliwym. Nie oczekujmy, że dana kwota odłoży się sama i to w kilka dni. Szczególnie jeśli zarabiamy niewiele, ważne jest, aby sumiennie każdego miesiąca oszczędzać daną sumę pieniędzy, a także, by nie odkładać tego na później. To jak z odchudzaniem, jeśli będziesz chciał zacząć od poniedziałku, nie zaczniesz nigdy.

3 komentarze dla “Jak oszczędzać, gdy mało zarabiasz?

  1. Mam trochę znajomych, którzy wydają znacznie więcej, niż zarabiają. Niestety nie mają oszczędności. Moim zdaniem trzeba na początek sprawdzić, na co się najwięcej wydaje. Tam ciąć wydatki.

  2. Moje konto bankowe ma opcje automatycznego ściągania kilku % od każdej transakcji, dzięki temu mogę miesięcznie zaoszczędzić kilka stówek, bardzo fajna opcja. 😉

  3. Pytanie raczej powinno brzmieć „Jak przeżyć…”, bo teraz wiele osób o oszczędzaniu może tylko pomarzyć.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *