Denerwuje Cię, że żyjesz z miesiąca na miesiąc? A może łapiesz się na tym, że wydajesz zbyt dużo pieniędzy na rzeczy, które tak naprawdę nie są Ci potrzebne? Zacznij oszczędzać! Tzw. poduszka finansowa zapewni Ci stabilizację, a także pozwoli na pokrycie niezaplanowanych wydatków. Sprawdź, jak ją uzyskać.
- Planowanie domowego budżetu
- Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym
- Oszczędzanie na lokacie
- Inwestowanie oszczędności
Planowanie domowego budżetu
Żeby móc oszczędzać, musisz mieć z czego. Wielu Polaków nie gromadzi oszczędności, ponieważ wydaje im się, że nie zostają im żadne rezerwy finansowe. A to błąd. Tylko żeby go dostrzec, trzeba zacząć planować domowy budżet. Czyli co w praktyce?
Należy skonfrontować dochody z potencjalnymi wydatkami. Te można podzielić na kilka grup – stałe miesięczne (np. czynsz, rachunki za media), stałe roczne (ubezpieczenie samochodu lub mieszkania, wyjazd wakacyjny) oraz jednorazowe (wizyty u lekarza, zakupy odzieżowe). Dwie pierwsze grupy mają charakter przewidywalny, wypisanie konkretnych kwot nie powinno sprawiać żadnych problemów. Najtrudniej jest z trzecią kategorią, ale jeśli wypiszesz wszystkie wydatki, jakie przychodzą Ci do głowy, szybko okaże się, że w dużym stopniu można je przewidzieć (jak np. zakup kozaków, gdy zbliża się zima, a Ty nie masz żadnych innych butów).
Takie zestawienie pozwoli Ci ocenić, ile powinno pozostawać pieniędzy w danym miesiącu. Jeśli okazuje się, że jest ich mało, trzeba sprawdzić, które z wydatków można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować. A potem należy przez cały miesiąc kontrolować, czy nie odbiegasz znacząco od planu (np. pozwalasz sobie na o wiele częstsze wizyty w kinie, niż początkowo zakładałeś). I nagle okazuje się, że tak! Zostały Ci środki pod koniec miesiąca. Co wtedy? Warto je odłożyć.
Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym
Najbardziej elastycznym narzędziem jest konto oszczędnościowe. Możesz wpłacać na nie środki dowolną ilość razy, zgromadzony kapitał w kolejnych miesiącach „procentuje”. Natomiast aby uniknąć pokusy zbyt częstego wypłacania kapitału, banki zwykle umożliwiają wykonanie tylko jednego bezpłatnego przelewu wychodzącego w miesiącu.
Co więcej, warto w swoim budżecie uwzględnić kwoty, które chcesz odkładać na konto oszczędnościowe. Dzięki temu oszczędzanie staje się tak naprawdę „wydatkiem stałym”, który zapewnia Ci większą swobodę w przyszłości.
Oszczędzanie na lokacie
Lokata do depozyt bankowy. Kapitał wpłacany jest jednorazowo i na czas trwania umowy środki są „zamrożone”, co oznacza, że właściciel lokaty nie może z nich korzystać. Jeśli zdecyduje się na wcześniejszą wypłatę pieniędzy, to co prawda nic nie straci, ale również też nie zyska, gdyż odsetki najczęściej wypłacane są po zakończeniu umowy.
Lokaty są zwykle wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe, aby jednak korzystanie z nich było opłacalne, trzeba dysponować większą kwotą. O ile na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet 50 zł miesięcznie i czekać, aż zgromadzi się wyższa kwota, to w przypadku lokat jest to bezsensowne, ponieważ od tak niskiej sumy wypracowane zyski będą znikome. Zresztą często bank określa minimalną wartość, jaką trzeba wpłacić.
Inwestowanie oszczędności
Potencjalnie największe zyski można wygenerować dzięki inwestowaniu kapitału w różne instrumenty finansowe. Lecz to wiąże się jednocześnie z o wiele wyższym ryzykiem. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, nigdy nie obracaj w ten sposób wszystkimi swoimi oszczędnościami, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że je wszystkie stracisz.