Temat oszczędzania pieniędzy jest tak często poruszany, że nie powinno być większym problemem, znalezienie sposobów na to, by sobie jakoś z tym poradzić, Pomysłów i podpowiedzi jest wiele, dzięki czemu każdy z nas może zacząć oszczędzać właściwie z dnia na dzień i to przy niewielkim wysiłku. Tylko jak to zrobić? Od czego zacząć?
Jak zacząć oszczędzać?
„50 pomysłów na oszczędzanie”, „101 sposobów jak oszczędzać”, „10 zasad oszczędzania”… już samo przeglądanie sieci może nam bardzo pomóc, ponieważ nie brakuje podpowiedzi, z których może skorzystać praktycznie każdy.
Co więcej, większość nich dotyczy naprawdę drobnych codziennych spraw i czynności, które na ogół nie zaprzątają nam myśli i dopiero wprowadzenie pewnych zmian pokazuje, jak wiele można zyskać. Jest z czego czerpać, przykładowo jak oszczędzać doradza blog www.OszczedzanieNaEtacie.pl, podobnie jak wiele innych stron. Droga do umiejętnego zarządzania własnymi finansami wcale nie musi być trudna! Chcesz zacząć oszczędzać? Dowiedz się, jak to zrobić!
Jak odkładać pieniądze?
Mówiąc o oszczędzaniu najczęściej mamy na myśli możliwość odkładania pieniędzy na bok, by móc uzbierać określoną kwotę. Wiele osób wychodzi z założenia, że jest to trudne i nie ułatwiają nam to na przykład niskie zarobki. Tak naprawdę odkładać może każdy i warto zacząć nawet od niewielkich kwot.
Po pierwsze, jak chcesz odkładać pieniądze, zawsze rób to na początku miesiąca! Nie będzie kupiło potem, że jednak coś na koncie masz i można to wydać… Po drugie skorzystaj z usług bankowych, które często oferują specjalne programy oszczędzania, na przykład przez moneyback i zaokrąglanie wydanych pieniędzy do okrągłych kwot.
Jak oszczędzać pieniądze na co dzień?
Wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków może nam bardzo pomóc, ponieważ zdecydowana większość pieniędzy ucieka nam przez palce, z racji nieumiejętności zarządzania finansami. Idąc na zakupy, warto mieć ze sobą zawsze listę, dobrze też zrezygnować ze stołowania się na mieście, a także zastanowić się nad tym co jemy i czy przypadkiem nie marnujemy żywności. Zacznijmy planować posiłki, a udając się do pracy, być może taniej wyjdzie nas podróż komunikacją miejską lub rowerem, jeżeli mamy blisko.
Oszczędności można szukać tak naprawdę wszędzie, przy czym warto pamiętać, że oszczędzanie nie oznacza odmawianie sobie przyjemności.
Jak zaplanować swój domowy budżet?
Właściwie to od domowego budżetu powinno się zacząć, ponieważ to właśnie on w dobitny sposób pokazuje nam, ile pieniędzy wydajemy w miesiącu i na co konkretnie. Warto przysiąść czy to z kartką papieru i długopisem, czy przed komputerem z otwartym notatnikiem i wszystko wyliczyć.
Bierze się pod uwagę takie kwestie jak wydatki stałe, czyli rachunki i inne zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki) oraz jedzenie, a także wydatki okolicznościowe – zakup ubrań, sprzętów, prezentów itp. Robiąc takie zestawienie, być może rzuci nam się w oczy to, gdzie trafimy tych pieniędzy najwięcej i będzie można pomyśleć, co z tym zrobić.
Na przykład zakup jedzenia – być może warto przejrzeć różne sklepy i porównać ceny? Może tego jedzenia kupujemy za dużo i się psuje? Czy da się jakoś obniżyć rachunki, np. za prąd? Co tego prądu pożera najwięcej? Trzeba zadawać sobie takie pytania i szukać na nie odpowiedzi. Z czasem nabierze się wprawy i kolejne miesiące mogą przynieść całkiem miłe zaskoczenie.
Czy oszczędzanie się opłaca?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że tak! Oszczędzenie nie polega przecież tylko na cięciu wydatków, czy odmawianiu sobie przyjemności, ono ma czemuś służyć. Najlepiej i najłatwiej odkłada się pieniądze wówczas, gdy jest jakiś cel. Marzysz o zagranicznych wakacjach? Może planujesz zakup samochodu albo innego sprzętu? Zaoszczędzone pieniądze można wydać, jak się chce, a dodatkowym plusem jest to, że o wiele rzadziej sięgać się będzie po kredyty i pożyczki lub będą one wówczas mniej obciążające (im więcej zaoszczędzimy, tym mniej będziemy pożyczać).
Nam się udaje z żoną oszczędzać i to niemało. Dlatego właśnie realizujemy po kolei nasze wszystkie plany. Zakładamy, jaki budżet potrzebny, w jakim czasie, dzielimy go przez ilość miesięcy no i tyle oszczędzamy. Proste!
Przy aktualnych cenach nawet jak ktoś bardzo chce to trudno będzie mu coś odłożyć… takie realia.