Jak płacić telefonem? BLIK, Google Pay, Apple Pay

Coraz więcej osób, szczególnie młodych, płaci telefonami. To spore udogodnienie, bo robiąc zakupy wcale nie trzeba mieć przy sobie portfela, żeby zapłacić. Smartfony stały się na tyle rozbudowanymi urządzeniami, że pomagać nam w codziennym życiu mogą na wiele sposobów, także z płatnościami. Jak więc płacić telefonem przez BLIK, Google Pay i Apple Pay?

Jak płacić przez BLIK?

Choć dla niektórych może to być zaskoczenie, BLIK to polski system płatności mobilnych. Dzięki niemu można płacić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych. BLIK rozszerza swoją działalność na coraz więcej sklepów i usług. Za jego pomocą możliwe jest również wypłacenie lub wpłacenie gotówki w bankomacie. Jak więc płacić przez BLIK?

Aby korzystać z tego systemu płatności niezbędne jest zainstalowanie na smartfonie specjalnej aplikacji banku. Nie wszystkie instytucje umożliwiają takie płatności, jednak z roku na rok jest ich coraz więcej, wśród nich wymienia się ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, Pekao czy mBank.

Sama transakcja przebiega sprawnie i jest ona zupełnie bezpieczna. Obejmuje ona szereg działań, które nie zajmują więcej niż kilkadziesiąt sekund. W tym czasie generowany jest jednorazowy kod, należy wprowadzić go do terminala, bankomatu lub na stronie internetowej. Wówczas następuje autoryzacja przez akceptanta, weryfikacja przez Polski Standard Płatności, autoryzacja przez bank i przekazanie odpowiedzi do PSP.

Telefon w ręce

Jak płacić przez Google Pay?

Google Pay niedawno znane było jako Android Pay. Dzięki temu systemowi można płacić za usługi smartfonem z oprogramowaniem typu Android. Aby skorzystać z takiej opcji należy być posiadaczem telefonu, który obsługuje komunikację NFC. Dzięki niej możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Takie płatności przez Google Pay wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Google Pay to pewnego rodzaju portfel, w którym można przechowywać karty debetowe i kredytowe. Banki, które współpracują z tym systemem to m.in. ING Bank Śląski, Alior Bank, Nest Bank, mBank czy Getin Noble Bank.

Chcąc skorzystać z tego systemu, należy pobrać aplikację na smartfona ze sklepu Google Play i w niej dodać swoje karty. Jak to działa? Wystarczy zbliżyć telefon do terminala tak jak w przypadku płatności zbliżeniowych. Jeśli transakcja przekracza kwotę 50 zł, wówczas należy wpisać do terminala PIN.

Jak płacić przez Apple Pay?

Apple Pay to system płatności, który działa na podobnej zasadzie to Google Pay. Jedyną różnicą są telefony, które w tym przypadku oparte są na iOS, a nie Android. Należy w specjalnej aplikacji Wallet wpisać dane swoich kart debetowych lub kredytowych. One również będą przechowywane jak w portfelu, tak jak w Google Pay. Z tego systemu skorzystać mogą posiadacze iPhone’ów od 6 wzwyż. Banki, które umożliwiają płatności przez Apple Pay to m.in. Nest Bank, ING Bank Śląski, Santander Bank, Alior Bank, PKO Bank Polski czy Bank Millennium.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *