Zdolność kredytowa jest najważniejszym czynnikiem ocenianym przez bank w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego. Im jest lepsza, tym większe szanse masz na otrzymanie pieniędzy od banku. Warto także pamiętać, że zdolność kredytową można poprawić. Jak to zrobić? Sprawdź, najbardziej praktyczne sposoby.
- Spłacaj kredyty w terminie
- Zrezygnuj z kart kredytowych
- Udostępnij swoją historię kredytową
- Kupuj na raty
- Znajdź poręczyciela lub dodatkowego kredytobiorcę
- Wybierz stałe raty kredytu
- Nie składaj wniosków do wielu banków
1. Spłacaj kredyty w terminie
Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, musisz przede wszystkim spłacać wszystkie zobowiązania w terminie. To kluczowy element budowania dobrej historii kredytowej. Nie bierz także jednego kredytu za drugim oraz nie zaciągaj pożyczek na spłatę poprzednich zobowiązań. W ten sposób możesz łatwo wpaść w spiralę zadłużeń. Pamiętaj także, że jeśli nie jesteś pewien jak wygląda twoja historia w BIK, zawsze możesz ją sprawdzić.
2. Zrezygnuj z kart kredytowych
Pomyśl także o uporządkowaniu domowego budżetu. Zrezygnuj z kart kredytowych. Nawet jeśli z nich nie korzystasz, to samo posiadanie takiego rachunku pomniejsza kwotę kredytu jaki mógłbyś uzyskać. Produkty te widnieją w BIK jako otwarte rachunki, dlatego bank zakłada, że w każdej chwili możesz z nich skorzystać i tym samym obniżyć swój dochód netto. Dlatego jeśli myślisz o kredycie hipotecznym, zrezygnuj z wszelkich tego typu produktów.
3. Udostępnij swoją historię kredytową
Pamiętaj, aby zaciągając kredyty, wyrażać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. W ten sposób udostępnisz przyszłym kredytodawcom dostęp do swojej dobrej historii kredytowej. Bank, widząc taką informację, będzie miał dowód na to, że spłacasz raty w terminie i chętniej pożyczy ci pieniądze.
4. Kupuj na raty
Zdolność kredytową można również poprawić, robiąc zakupy na raty. Oczywiście pod warunkiem, że spłacamy je w terminie… Co ważne, scoring w BIK-u tak samo poprawi terminowa spłata niewielkich rat, jak i tych wysokich. Dlatego opłaca się kupować drobne rzeczy na raty, np. małe AGD do domu.
5. Znajdź poręczyciela lub dodatkowego kredytobiorcę
Warto także rozważyć zaciągnięcie kredytu z drugą osobą. Może być to twój małżonek, partnerka lub po prostu członek rodziny czy dobry znajomy. Banki chętnie udzielają takich grupowych kredytów, ponieważ jest to dla nich dodatkowe zabezpieczenie. Jednak pamiętaj, że dodatkowy kredytobiorca również zostanie dokładnie sprawdzony przez bank.
6. Wybierz stałe raty kredytu
Jeśli masz możliwość wyboru między kredytem z ratą stałą i malejącą, wybierz ten pierwszy. Dzięki temu instytucja finansowa zwiększy do ciebie zaufanie, a ty poprawisz swoją zdolność kredytową lub utrzymasz ją na nienagannym poziomie. Ponadto to dużo wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ spłacając cały czas raty o takiej samej wysokości, nie musisz się martwić, że zapomnisz o spłacie. Wystarczy, że skorzystasz z opcji polecenia zapłaty i określona rata będzie automatycznie uiszczana co miesiąc.
7. Nie składaj wniosków do wielu banków
Sygnałem ostrzegawczym dla banków jest informacja, że w ostatnim czasie złożyłeś zapytanie o kredyt hipoteczny w co najmniej 2-3 bankach. Może to skutkować obniżeniem scoringu punktowego w BIK-u i zmniejszeniem szans na otrzymanie kredytu. Dlatego jeśli chcesz otrzymać kredyt hipoteczny, nie składaj więcej niż 3 wniosków.
Ale punkt drugi nie do końca mi pasuje… przecież jeśli masz kartę kredytową, którą regularnie spłacasz, to powinno podwyższać Twoją zdolność kredytową, czyż nie?