Jak wziąć kredyt „z głową”? O czym pamiętać, przed zaciągnięciem kredytu?

Dobry zwyczaj: nie pożyczaj – wszyscy znamy słynne hasło. Niestety nie każdy jest w stanie żyć zgodnie z powiedzeniem, dlatego warto wiedzieć, jak rozsądnie zaciągać zobowiązania finansowe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak rozsądnie podejść do kredytu.

Jaki kredyt wziąć?

Przygotowanie do pierwszego kredytu zależy też od jego rodzaju. Różnią się one między sobą przede wszystkim celem, ale też czasem spłaty czy rodzajem zabezpieczenia. Przed zaciągnięciem zobowiązania, warto zastanowić się, jaki rodzaj zobowiązania jest nam tak naprawdę potrzebny. Kredyt hipoteczny najczęściej zawiera się przy zakupie nieruchomości, są to zwykle duże sumy pieniędzy, gotówkowy ludzie najczęściej biorą, kiedy potrzebują nagłej gotówki, na wakacje, czy niespodziewaną operację. Po kredyt konsolidacyjny sięgają osoby, które posiadają więcej niż jedno zobowiązanie finansowe, w ten sposób mogą swoje długi scalić w jeden.

Co muszę wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu?

Przed zaciągnięciem długu, warto pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Im więcej poradników finansowych przeczytamy, tym lepiej dla nas. Warto sprawdzić, czy poradniki takie jak www.kredytblog.pl zawierają porady kredytowe z przydatnymi wskazówkami, bądź listami wszystkich wymaganych dokumentów. Im lepiej zgłębimy temat, tym lepiej będziemy przygotowani.

Jakie warunki trzeba spełnić do kredytu?

Inne wymagania należy spełnić w zależności od rodzaju zobowiązania, jednak jest kilka kwestii, na które bank patrzy pozytywnie. Instytucje finansowe chętniej udzielają pożyczki osobom o stałym źródle dochodów i stabilnym stanowisku pracy, zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony z pewnością będzie atutem. W przypadku zobowiązania mieszkaniowego ważny jest wkład własny, w niektórych bankach wynosi on 10% od wartości nieruchomości, a innych jest to aż 20%, należy przygotować się na taką ewentualność. Przyszły kredytobiorca musi mieć dobrą historię kredytową, co znaczy, że musimy w terminie spłacać wszystkie raty i inne zobowiązania finansowe, są one zapewnieniem dla banku, że jesteśmy osobą wiarygodną.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu?

Przed złożeniem wniosku o kredyt, należy się odpowiednio przygotować. Bank będzie od nas wymagał niektórych dokumentów, warto zatem przygotować:

  • dokument potwierdzający tożsamość, dowód osobisty, paszport,
  • wyciągi z konta bankowego,
  • zaświadczenie o zarobkach,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości,
  • zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i składek do ZUS (w przypadku własnej działalności gospodarczej).

Lista wymaganych dokumentów może być różna w zależności od instytucji, jak i rodzaju kredytu, jednak te wyżej wymienione wato przygotować.

Przed podpisaniem umowy powinno się ją dokładnie przeczytać, nie podpisujmy niczego, czego nie rozumiemy. Warto policzyć także całkowity koszt kredytu łącznie z odsetkami i prowizją, tak, by mieć świadomość, ile dokładnie kosztuje nas zobowiązanie.

2 komentarze dla “Jak wziąć kredyt „z głową”? O czym pamiętać, przed zaciągnięciem kredytu?

  1. Ja się właśnie przygotowuję do pierwszego kredytu, szukam informacji, poradników kredytowych, ale czuję się jakbym był w dziurze bez dna..

  2. Ja potrzebuję na szybko 3 tyś. Myślę, że powinienem wziąć gotówkowy kredyt czy może szybką pożyczkę?

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *