Jakie parametry są ważne, kiedy wybieramy pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, może być przeznaczona na dowolny cel. Udzielana jest zazwyczaj na korzystniejszych warunkach niż kredyt gotówkowy. A na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę hipoteczną, aby jej koszt był jak najmniejszy?

Jak wybrać pożyczkę hipoteczną?

Aby wybrać najkorzystniejszą pożyczkę hipoteczną, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, m.in. wysokość prowizji, oprocentowanie, koszt zabezpieczenia pomostowego czy wyceny nieruchomości. Istotny jest również rodzaj rat, na które się zdecydujesz – mogą być one równe lub malejące. To wszystko na początku może wydawać się dość skomplikowane, ale nie martw się, pożyczki hipoteczne pomoże Ci dopasować porównywarka, m.in. na Finansierra.pl. Wystarczy, że podasz kwotę pożyczki i okres kredytowania, a narzędzie wskaże ci najkorzystniejsze oferty dostępne na rynku.

Najważniejszym parametrem przy wyborze pożyczki hipotecznej, a także innych produktów finansowych, jest RRSO. A co kryje się za tym tajemniczym skrótem i co warto wiedzieć o RRSO?

RRSO w pożyczce hipotecznej

RRSO, a dokładnie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to całkowity koszt pożyczki, jaki będziesz musiał zapłacić. RRSO to wartość procentowa wyrażona w stosunku rocznym. Uwzględnia nie tylko odsetki, ale też wszelkie prowizje i dodatkowe opłaty, takie jak koszty związane z rozpatrzeniem wniosku czy ubezpieczenie. Jest zatem czynnikiem, który warto porównywać, szukając najtańszej pożyczki hipotecznej. Pamiętaj również, że RRSO to nie to samo co RSO. Ten drugi wskaźnik informuje cię tylko o wysokości odsetek, podczas gdy RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania.

Oprocentowanie pożyczki hipotecznej

Jednym z podstawowych kosztów pożyczki hipotecznej jest oprocentowanie (najczęściej zmienne), które składa się z marży banku i stawki WIBOR. A co warto o nim wiedzieć, przed zaciągnięciem pożyczki? Stawka WIBOR nie jest stała, podlega wahaniom, dlatego oprocentowanie może ulegać okresowym zmianom. Trzeba o tym pamiętać, porównując dostępne na rynku oferty.

Jednak najczęściej oprocentowanie pożyczki hipotecznej i tak jest znacznie niższe niż np. kredytu gotówkowego.

Pożyczka hipoteczna – o czym pamiętać?

A na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę przed zaciągnięciem pożyczki hipotecznej? Oprócz wspomnianego już oprocentowania istotna jest prowizja za udzielenie pożyczki. Jest ona ustalana indywidualnie przez każdy bank, jednak jej wysokość zazwyczaj nie przekracza 5%. Trzeba również pamiętać, że jeśli chcemy wydłużyć okres kredytowania lub spłacić wcześniej pożyczkę, zazwyczaj zostanie nam doliczona dodatkowa prowizja.

Porównując dostępne na rynku oferty, warto też zwrócić uwagę na maksymalną wysokość pożyczki hipotecznej. W dużej mierze zależy ona od wewnętrznej polityki banku oraz naszej zdolności kredytowej, jednak zazwyczaj wynosi 60-70 procent wartości nieruchomości.

jeden komenatrz dla “Jakie parametry są ważne, kiedy wybieramy pożyczkę hipoteczną?

  1. Nie wiem, co by się musiało stać, żebym wzięła pożyczkę hipoteczną. Zastawiać dom, żeby pożyczyć pieniądze? Never! Już wolę wziąć kredyt gotówkowy.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *