Coraz większy procent naszych rodaków decyduje się na dokonywanie płatności w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty płatniczej. Banki oferują ich wiele rodzajów, tak aby jak najlepiej dopasować je do potrzeb posiadacza, a wśród nich karty kredytowe. Jakie rodzaje można znaleźć na rynku? Czym się charakteryzują, czym się różnią? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
- Ogólny podział kart płatniczych
- Jakie karty kredytowe oferują banki?
- Jak różnią się karty kredytowe ze względu na kolor?
- Podział kart kredytowych ze względu na posiadacza
Ogólny podział kart płatniczych
Mimo że korzystanie z kart płatniczych staje się coraz bardziej popularne, wciąż niewiele osób odróżnia je pomiędzy sobą – omówmy więc ich podział. Jednym z dwóch najpopularniejszych rodzajów są karty debetowe oraz kredytowe, które będą dokładnie omówione w tym tekście. Pierwsza grupa wydawana jest do rachunku bankowego. Służy do realizowania transakcji stacjonarnie oraz w sieci, a także do wypłacania gotówki z bankomatu. Za jej pomocą korzysta się ze środków, które zostały zgromadzone na koncie. Można także skorzystać z opcji debetu bankowego, który pozwala na wydatkowanie większej ilości pieniędzy niż posiadane. Karty kredytowe z kolei nie są powiązane z rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym. Pozwalają na zaciągnięcie swego rodzaju pożyczki w banku, ponieważ korzystając z nich, wydaje się środki, których nie jest się właścicielem, dopiero po upływie określonego czasu oddaje się je instytucji. Pełnią podobną rolę, co tzw. debetówki. Ranking kart kredytowych standardowych zobacz na www.zgarnijpremie.pl, znajdziesz tam najbardziej atrakcyjne w danym czasie oferty oraz informacje związane m.in. z opłatami, okresem bezodsetkowym, a także możliwą do uzyskania premią.
Ponadto wśród kart płatniczych wyróżnić można również:
- bankomatowe,
- obciążeniowe,
- przedpłacone.
Stanowią one jednak zdecydowanie mniej popularniejsze produkty, które wykorzystane są w naszym kraju do dokonywania wszelkiego rodzaju transakcji.
Jakie karty kredytowe oferują banki?
Podobnie jak klasyczne karty płatnicze, karty kredytowe również dzielą się pomiędzy sobą na różne rodzaje. Pierwszym z nich są standardowe produkty, które umożliwiają realizowanie klasycznych operacji. Dodatkowo w ofercie emitentów znaleźć można także karty typu affinity, które wydawane są przez banki we współpracy z organizacją non-profit. Część opłat, które pobierane są za korzystanie z tego instrumentu płatniczego, przekazywane jest na realizację celów danego stowarzyszenia. Trzecim rodzajem jest karta partnerska. Wydawana jest ona przez bank we współpracy z inną firmą. Dzięki niej możliwe jest nie tylko realizowanie transakcji, ale uzyskanie bardzo atrakcyjnych rabatów czy wzięcie udziału w programie lojalnościowym danego przedsiębiorstwa.
Warto podkreślić, że instytucja udostępniająca kartę nabywcy, czyli bank (samodzielnie lub we współpracy z inną instytucją) to wystawca. Jej wydawcą są instytucje płatnicze, takie jak np. Mastercard albo Visa.
Jak różnią się karty kredytowe ze względu na kolor?
Omawiając kwestię podziału kart kredytowych, nie wolno zapomnieć o tym, że banki wydają je w różnych kolorach i nie są one przypadkowe. Stanowią symbol m.in. przyznanego limitu kredytowego. Podstawowy instrument płatniczy jest kolorowy (najczęściej czerwony lub granatowy). Otrzymać może go każdy, kto spełni mało wyśrubowane wymagania emitenta. Ma najbardziej podstawowe możliwości i stosunkowo niewielki limit. Następnie przyznawane są srebrne karty kredytowe, które pozwalają nie tylko na dysponowanie większą gotówką, ale i umożliwiają wiele dodatkowych korzyści, np. dostęp do programów lojalnościowych czy pakietu ubezpieczeń w okazyjnej cenie. Kolejną z kart jest złota karta kredytowa, która w naszym społeczeństwie uważana jest za symbol prestiżu ze względu na wysoki limit oraz wyszukane dodatkowe oferty. Bardziej luksusowe są jednak platynowe oraz czarne, warto jednak podkreślić, że trudniej je otrzymać. Trzeba bowiem spełnić wysokie wymagania stawiane przez banki.
Podział kart kredytowych ze względu na posiadacza
O kartę kredytową aplikować może każda osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia (niektóre banki mogą wymagać wyższego wieku, np. 21 lat) oraz posiada stałe dochody. Warto zaznaczyć, że różne instytucje mogą stawiać zróżnicowane wymagania, nie ma jednak z góry określonego zapisu, który mówi o tym, jakie wynagrodzenie uprawnia do otrzymania tego typu karty płatniczej. Dodatkowo banki wydają karty osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, jednak w ich przypadku wymagane może być spełnienie bardziej restrykcyjnych warunków, jak i przedłożenie większej liczby dokumentów. Posiadaczem karty kredytowej może być również przedsiębiorstwo. Są to odrębne produkty, jednak znajdują się w ofercie wielu banków i podobnie jak w przypadku osób fizycznych do ich otrzymania niewymagane jest spełnienie wysokich wymagań – są to produkty ogólnodostępne.
Taka karta przedpłacona dobrze sprawdzi się dla dziecka, żeby uczyło się zarządzać gotówką 🙂
A ja nie wiedziałam, że kolory kart kredytowych mają rzeczywiście takie znaczenie. Kiedyś słyszałam o złotych kartach kredytowych, ale pozostałe kolory wydawały mi się bez znaczenia.