W dzisiejszych czasach konto osobiste jest podstawą funkcjonowania. Ponieważ dostęp do różnego rodzaju produktów bankowych jest obecnie bardzo łatwy, wiele banków przedstawia szeroką ofertę rachunków, które klient może dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych kont bankowych osobistych, które mogą Was zainteresować.
- Czym charakteryzuje się konto osobiste?
- Klasyczne konto osobiste
- Konto osobiste oszczędnościowe
- Osobiste konto walutowe
- Konto dla dzieci i nastolatków
Czym charakteryzuje się konto osobiste?
Zanim przejdziemy do rodzajów kont bankowych, warto zadać sobie pytanie, czym właściwie jest konto osobiste. Odpowiedź wydawałaby się oczywista, jednak nie każde konto w banku jest rachunkiem osobistym. Aby konto mogło być tak nazwane, musi być założone indywidualnie i imienne. Powinno także służyć naszym prywatnym potrzebom. Dostęp do rachunku ma tylko i wyłącznie osoba, która konto zakłada, oraz bank. Konto wspólne z pewnością więc takich rachunkiem nie będzie, podobnie jak konto firmowe, do którego co prawda dostęp możemy mieć tylko my, będziemy z niego realizować transakcje związane z firmą, nie z życiem prywatnym.
Posiadanie własnego konta bankowego umożliwia wykonywanie przelewów i korzystanie z bankomatów. Jest także podstawą do otrzymywania wynagrodzenia w pracy oraz wzięcia kredytu czy pożyczki.
Szukając konta osobistego, warto dostosować je do sytuacji życiowej i mieć świadomość wszystkich związanych z rachunkiem kosztów. Dostępne konta bankowe osobiste przedstawia Bankier, można skorzystać tam z rankingu i porównać między sobą oferty. Pozwoli to również skorzystać z niektórych promocji i premii.
Klasyczne konto osobiste
Obecnie najczęściej wybieranym kontem osobistym jest klasyczne internetowe konto bankowe. Obecnie niemal każdy rachunek bankowy posiada jednocześnie bankowość internetową. Konto osobiste to inaczej rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy, zwany w skrócie ROR. Takie konto bardzo często proponowane jest klientom za zero złotych, oferując jednocześnie dostęp do różnego rodzaju usług. Często założenie konta za 0 złotych jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy na przykład wydamy na płatności kartą określoną sumę pieniędzy w ciągu całego roku. Co, biorąc pod uwagę czas po pandemii, jest jednym z najprostszych do spełnienia warunków. Klasyczne konto osobiste można w prosty sposób założyć przez Internet, a cała procedura trwa jedynie kilka minut. Drogą pocztową możemy dostać kartę – od momentu podpisania umowy jesteśmy już posiadaczami konta osobistego.
Konto osobiste oszczędnościowe
Często wybieranym produktem jest także konto oszczędnościowe. I choć obecnie zainteresowanie tego rodzaju rachunkami spadło z uwagi na niskie oprocentowanie i wysoką inflację, która niewielu osobom pozwala odkładać pieniądze, konta oszczędnościowe nadal mają się dobrze. Osobiste konto oszczędnościowe zakładane jest z myślą o odkładaniu na nim pieniędzy. Odsetki, które proponują konta oszczędnościowe, sprawiają, że w skali roku kwota na koncie powiększa się nieznacznie, jednak przeciwnie do lokat, środki z konta można w każdej chwili wypłacić bez utraty oprocentowania. Sama wartość odsetek warunkowana jest zazwyczaj wysokością kwoty, jaką co miesiąc wpłacamy na konto.
Osobiste konto walutowe
Dużym powodzeniem cieszą się obecnie osobiste konta walutowe. Coraz więcej banków oferuje rachunki, na których można przechowywać obcą walutę. Jednym z pierwszych banków, oferujących takie rozwiązanie był Alior Bank, posiadający całkiem korzystny kantor walutowy. Obecnie rachunki w obcej walucie możesz założyć między innymi w mBanku, Millenium, GetIn Banku, ING, Satanderze, czy też w nowym Aion Banku, który ma siedzibę w Belgii.
Większość osobistych kont walutowych oferuje opcję kantoru walutowego oraz wypłaty pieniędzy w obcej walucie. Umożliwia także płacenie kartą za granicą.
Konto dla dzieci i nastolatków
Popularnym produktem bankowym są również konta dla dzieci. Według prawa, każdy nieletni powyżej 13 roku życia ma prawo założyć swój własny rachunek bankowy – oczywiście musi się to odbyć za zgodą rodziców. Osobiste konto bankowe dla nastolatka ma nauczyć go przede wszystkim odpowiedniego gospodarowania pieniędzmi. W większości takich kont dziecko ma prawo do płacenia kartą w sklepach oraz wypłacania pieniędzy w bankomacie. Rodzice natomiast mają dostęp do transakcji oraz ustalania debetów i limitów na rachunku dziecka.
Takie konto powinno przede wszystkim być bezpłatne oraz umożliwiać właścicielowi darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach. Konta dla dzieci i nastolatków znajdują się między innymi w ofercie takich banków jak mBank, ING, Alior Bank, czy Satander.
Mam każde z powyższych. Dla mnie jest bardzo ważne, by rozdzielać finanse. Nie wyobrażam sobie posiadania tylko jednego konta. Korzystam z opcji, jakie dają mi banki. Konta zakładane w promocji to w ogóle sztos, bo się zyskuje, a ma się jeszcze do dyspozycji konto na dobrych warunkach.