Jednoosobowa działalność — lepiej ją prowadzić z kontem firmowym czy osobistym?

Jednoosobowa działalność — lepiej ją prowadzić z kontem firmowym czy osobistym?

Prawo nie zobowiązuje przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność do założenia konta firmowego. Jednak wiele mikroprzedsiębiorców zastanawia się, które konto bankowe lepiej się sprawdzi w ich przypadku. Przeczytaj nasz artykuł, a podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego rodzaju konta stanie się znacznie łatwiejsze.

Jednoosobowa działalność a posiadanie konta firmowego

Skoro posiadanie konta firmowego nie jest obowiązkowe dla jednoosobowych działalności, to czy w ogóle warto brać je pod uwagę? Zdecydowanie tak, ponieważ prowadzenie takiego rachunku może być dla przedsiębiorcy bardzo wygodne. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest posiadanie konta bankowego, które umożliwi mu rozliczanie spraw dotyczących działalności gospodarczej z ZUS-em i Urzędem Skarbowym. Jednak nie zostało ściśle doprecyzowane, że musi to być konto firmowe.

Dzięki posiadaniu konta przedsiębiorca może dokonywać przelewów na znacznie wyższe kwoty. W prawie ta kwestia jest regulowana w dwóch przypadkach — gdy stroną transakcji jest drugi przedsiębiorca lub wartość transakcji przekracza kwotę 15 000 złotych. Jednakże nie zostało wskazane, czy przelewu należy dokonać przy pomocy konta firmowego, czy też konta osobistego, dlatego w tej kwestii wybór należy do mikroprzedsiębiorcy.

Kiedy sprawdzi się konto osobiste dla jednoosobowej działalności?

Jeśli prowadzisz małą jednoosobową firmę, dobrym pomysłem będzie połączenie konta osobistego z kontem firmowym. Sprawdzi się ono zwłaszcza w sytuacji, gdy zamierzasz opłacać przelewem głównie zobowiązania w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ponoszenia dodatkowych opłat za prowadzenie kolejnego konta w banku.

Kiedy sprawdzi się konto firmowe dla jednoosobowej działalności?

Zastanawiasz się, kiedy warto złożyć wniosek o firmowe konto bankowe? Posiadanie konta firmowego zwykle jest droższe niż prowadzenie konta osobistego, jednak może mieć ono wiele zalet. Główną jest oczywiście podział finansów na prywatne i firmowe, co znacznie ułatwia prowadzenie księgowości. Ponadto w przypadku kontroli skarbowej, urząd ma wgląd tylko do transakcji przeprowadzanych przez firmę. Posiadacze konta firmowego mogą również liczyć na split payment (mechanizm podzielonej płatności), który ma związek z prowadzeniem przez banki subkont dla podatku VAT. Na koncie osobistym nie ma takiej możliwości, co przemawia za założeniem konta firmowego.

Chociaż niektóre instytucje finansowe oferują założenie darmowego konta firmowego, to zazwyczaj bezpłatne są tylko niektóre usługi związane z tego rodzaju rachunkiem (np. wydanie karty, wykonanie części przelewów czy też wypłaty z bankomatów na terenie Polski). Jednak opłaty dotyczące bankowego konta firmowego można rozliczyć jako koszty prowadzenia firmy. Bardzo często też odsetki generowane z posiadanych na rachunku pieniędzy są objęte tzw. podatkiem Belki.

Decyzja o wyborze rodzaju konta wykorzystywanego do rozliczeń jednoosobowej działalności powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy i obrotu środków finansowych w jego firmie.

3 komentarze dla “Jednoosobowa działalność — lepiej ją prowadzić z kontem firmowym czy osobistym?

  1. Moim zdaniem, nie ważne co, do firmy zawsze powinno być osobne konto, tak jest wygodniej 😉

  2. Jak działalność gospodarcza to lepiej otworzyć konto firmowe, nie ma sensu moim zdaniem, żeby mieszać wydatki prywatne z firmowymi na jednym koncie bankowym…

  3. Ja bym wolała raczej rozdzielić takie wydatki. Jednosobowa działalnośc nie jest aż taka skomplikowana, ale mimo wszystko lepiej mieć do tego osobne konto firmwoe w banku.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *