Kasa fiskalna – kto musi mieć w 2021 roku?

Kasa fiskalna to urządzenie bardzo często spotykane przy okazji wykonywania najróżniejszych transakcji. Kto jednak ma obowiązek jej posiadania w 2021 roku? Co na ten temat mówi prawo? Na co muszą być przygotowani przedsiębiorcy?

Do czego służy kasa fiskalna?

Kasa fiskalna to nic innego, jak urządzenie rejestrujące o charakterze elektronicznym, którego zadaniem jest zapisywanie i archiwizowanie kwot obrotu od sprzedaży detalicznej, w tym naliczenie podatku dochodowego i VAT. Systemów kasowych można znaleźć na rynku wiele, między innymi mogą być one autonomiczne lub komputerowe, kasy ERC, POS, iPOS itd. Niezależnie od tego, w jaki system się zainwestuje, należy mieć świadomość tego, iż w Polsce wszystkie kasy fiskalne muszą być wyposażone w pamięć fiskalną oraz być zarejestrowane. Istnieje więc obowiązek ich posiadania, choć czy każdy musi je mieć?

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2021 roku?

Choć kasy fiskalne od lat są niezwykle powszechne, kiedyś wielu przedsiębiorców mimo wszystko ich nie posiadało. Prawo jednak uległo zmianie, uszczelniając bardziej tę kwestię i zdecydowanie zawężając listę grup, które tego urządzenia mieć nie muszą. Obecnie, zgodnie z ustawą, kasę fiskalną muszą mieć przedsiębiorcy, którzy oferują towary i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym. Obejmuje to bardzo wiele branż, a zmiany wprowadzane są systematycznie już od jakiegoś czasu. Przy okazji warto wspomnieć, że nowa ustawa dotyczy przede wszystkim kas online, na które wszyscy przedsiębiorcy muszą się przestawić.

Kasa fiskalna w lokalu gastronomicznym

2021 rok – kogo obejmuje obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Pierwsze zmiany zaczęły wchodzić już na początku roku i tak od stycznia, obowiązek posiadania kas fiskalnych spadł na hotele, pensjonaty i gastronomię, w tym na przedsiębiorców świadczących usługi zarówno stale, jak i sezonowo, w tym także dotyczy to firm sprzedających węgiel, brykiet i innych paliw.

Kolejne zmiany weszły od lipca i na to musiały przygotować się przede wszystkim branże takie jak fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, budowlańcy, kluby fitness i siłownie.

Wszystko to dotyczy rzecz jasna kas fiskalnych online, na które powoli każdy będzie musiał się przestawić. To oznacza, że już niedługo nie będzie w ogóle możliwości zakupu starych typów urządzeń, jak choćby kasy elektroniczne lub z papierowym zapisem kopii. To jednak, że nie będzie można ich już kupić, nie oznacza, że przedsiębiorcy je posiadający muszą się ich od razu pozbyć. Ich wycofywanie także jest rozciągnięte w czasie, choć jako takiego obowiązku ich wymiany nie ma.

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej w 2021 roku?

Mimo iż ustawy narzucają obowiązek posiadania kasy fiskalnej na coraz większą ilość grup i branż, nadal istnieje kilka wyjątków od tej reguły. To oznacza, że nie wszyscy muszą je posiadać, choć aby tak było, trzeba spełnić określone warunki. Po pierwsze dotyczyć to będzie usług i towarów, które są zwolnione z ewidencjonowania, czyli wówczas, gdy obrót ze sprzedaży ogółem jest niższy niż w roku poprzednim. Dotyczy to też przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają 20 tys. zł. I to w sumie tyle, jak widać, możliwości za duże nie są i mało kto może uniknąć obowiązku posiadania kasy fiskalnej online.

2 komentarze dla “Kasa fiskalna – kto musi mieć w 2021 roku?

  1. Nie rozumiem po unikać obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Dzięki niej księgowość jest dużo łatwiejsza, jak dla mnie warto mieć to urządzonko 🙂

  2. Uważam, że każde działalności, które zajmują się sprzedażą produktów powinny być zaopatrzone w kasy fiskalne. Jest to dowód na przeprowadzony handel, więc nie rozumiem, czemu niektóre firmy nie posiadają kasy fiskalnej.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *