Konto firmowe — ranking. Promocje, bonusy przy założeniu konta firmowego

Chcesz założyć konto firmowe? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Co jest ważne, gdy szuka się rachunku dla firmy? Na jakie promocje można liczyć?

Ranking kont firmowych

W internecie można znaleźć wiele różnego rodzaju rankingów kont firmowych. Co miesiąc powstają nowe spisy, w których zestawiane są aktualne oferty banków. Dzięki temu w prosty i szybki sposób można porównać ze sobą propozycje kont firmowych. Zestawione w jednej tabeli najważniejsze parametry, które warto uwzględnić przy wyborze rachunków, pozwalają w krótkim czasie sprawdzić, jaka opcja będzie najlepsza. Co więcej, często dzięki specjalnym przyciskom, po jednym kliknięciu przechodzi się na dedykowaną stronę, na której można wypełnić wniosek i otworzyć rachunek firmowy.

Co uwzględnia ranking kont firmowych?

Niby takie same, a jednak znacznie inne… Rachunki dla firm bardzo różnią się między sobą. Przede wszystkim wysokością opłat, ale i warunkami zwolnienia z nich. Kluczowe często jest też to, dla kogo dostępne są specjalne promocje – czy są skierowane do nowych klientów, czy do firm, które działają w konkretnej branży.

To właśnie ranking kont firmowych uwzględnia wiele z tych aspektów i porównuje je za przedsiębiorcę. Dzięki temu może on znacznie łatwiej i szybciej podjąć decyzję, która oferta bankowa będzie korzystniejsza. Jakie informacje o rachunkach są zestawiane w rankingach? Konta firmowe porównuje się na podstawie następujących elementów ofert:

 • opłaty za otwarcie rachunku, comiesięczne koszty prowadzenia konta firmowego i ewentualnie warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie rachunku,
 • opłaty związane z używaniem kart płatniczych, a więc za ich wydanie i posiadanie,
 • koszty wypłat pieniędzy z bankomatów, w tym możliwości zwolnienia z tych opłat,
 • dostępność bankomatów i placówek banku,
 • wysokość opłat za przelewy internetowe zewnętrzne, przelewy natychmiastowe, zlecenia stałe, polecenia zapłaty,
 • koszt opłat za przelewy do ZUS oraz US,
 • możliwość wypłaty gotówki w oddziale, wysokość prowizji za tego typu transakcję,
 • koszt wpłaty gotówki w oddziale lub w bankomacie,
 • dostęp do rachunków walutowych,
 • dostęp do konta firmowego przez telefon (w tym przez aplikację) i przez internet,
 • dodatkowe produkty bankowe, jakie można podpiąć pod rachunek, takie jak konta oszczędnościowe, ubezpieczenie, lokaty, inwestycje.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Każdy przedsiębiorca stara się jak najbardziej zredukować koszty, jakie ponosi firma. Szuka więc bezpłatnych rozwiązań. Czy da się znaleźć darmowe konto bankowe dla firmy? Niestety nie jest to zbyt proste. Okazuje się, że praktycznie nie ma bezpłatnych kont firmowych. Można nie płacić nic za prowadzenie rachunku firmowego, ale konieczne jest wówczas spełnienie określonych wymogów. Bywa, że bezpłatność konta jest gwarantowana przez promocję, do której się przystępuje. O czym dokładnie mowa?

Promocje na konta dla firm

Na jakie promocje można liczyć, chcąc założyć konto bankowe dla firmy? Przede wszystkim z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne będą oferty, które pozwalają na redukcję kosztów. Da się znaleźć propozycje kont, w których można nie płacić nic za rachunek firmowy, np. przez pierwsze dwa lata od założenia konta. To bardzo duża oszczędność, biorąc pod uwagę, że tak rachunek może miesięcznie kosztować kilka, a nawet kilkanaście złotych.

Nie bez znaczenia jest brak opłat za korzystanie z karty, za wypłaty z bankomatów, za przelewy, w tym te do ZUS i US. Warto zastanowić się nad tym, jak dokładnie wygląda prowadzenie konkretnego biznesu od strony bankowej – czy częściej jest konieczność wypłacenia gotówki, czy wykonania wielu przelewów. Konto bankowe należy dopasować do firmy, a nie odwrotnie.

Promocje na konta firmowe dla nowych firm

Wiele z propozycji rachunków firmowych, w ramach których można zyskać już na starcie, skierowanych jest do nowo powstałych firm. Banki umożliwiają nawet niejako zarejestrowanie firmy za ich pomocą z równoczesnym otwarciem rachunku firmowego. To duże ułatwienie, a często i spory zysk. Dlaczego? Korzystając z takich promocji dla nowych klientów, przedsiębiorcy mają szansę otrzymać nagrodę pieniężną lub bezwarunkowe zwolnienie z opłat na pewien okres.

Bonusy przy założeniu konta firmowego

Promocje bankowe z reguły dedykowane są nowym klientom. To po prostu nagroda za otwarcie konta. Oferty banków są więc tak konstruowane, żeby przyciągnąć nowych klientów, zaskarbić sobie ich zaufanie oraz skłonić do skorzystania z innych produktów finansowych. Co można w ten sposób uzyskać? Oprócz wspomnianego zwolnienia z opłat bardzo często do wybrania są premie pieniężne. Za co?

Przykładowo Bank Pekao umożliwił otrzymanie premii w wysokości do 1200 zł. Za co? Przedsiębiorca był zobowiązany do założenia rachunku firmowego z dostępem do bankowości elektronicznej, z kartą debetową i ze zgodą na otrzymywanie od banku informacji drogą mailową. To tylko część z wymogów, ale spełniając kolejne z nich, zwiększały się szanse na większy zysk.

Bank Millennium przedsiębiorcom umożliwił uzyskanie nawet 1500 zł premii na swój biznes po otwarciu konta firmowego. Aby otrzymać te środki, trzeba było spełnić warunki takie jak podpisanie umowy o terminal płatniczy, podpisanie umowy leasingu – za to najwyższe kwoty. Jednak wymagania na premie po 150 zł to już łatwiejsze wyzwanie, bowiem trzeba np. wykonać przelew na kwotę min. 250 zł w każdym z 3 kolejnych miesięcy.

Z kolei maksymalnie 1300 złotych premii oferował Santander (900 zł za transakcje kartą płatniczą i 400 zł za podpisanie umowy z firmą Elavon i aktywację terminalu płatniczego). Oczywiście rachunek firmowy założyć trzeba było za pośrednictwem dedykowanego linku dostępnego w serwisie banku, wyrazić zgody marketingowe.

Ale to nie wszystko, co banki przygotowują. Niekiedy zdarza się też, że banki kierują akcje promocyjne do stałych klientów. Zazwyczaj są one związane z usługami dodatkowymi, takimi jak lokaty itp. Warto śledzić nie tylko promocje, jakie oferuje bank, w którym ma się konto, ale i oferty konkurencji.

Banki rywalizują ze sobą w zakresie kont firmowych, więc jest to doskonała okazja, by w łatwy sposób zyskać dodatkową gotówkę lub zwolnienie z opłat przez dłuższy czas. Zazwyczaj warunki, jakie są wymagane do otrzymania bonusu, nie są trudne do realizacji. Może to być wpływ na konto kwoty w odpowiedniej wysokości, zawarcie umowy na terminal płatniczy lub wykonanie określonej ilości transakcji bezgotówkowych i/lub przelewów.

2 komentarze dla “Konto firmowe — ranking. Promocje, bonusy przy założeniu konta firmowego

 1. Ciekaw jestem szalenie tych premii. Jakoś jak zakładałem moje trzy konta, to pomimo szumnej promocji, żadnej premii nie dostałem. Zastanawiam się, jak to działa? Czy te premie są tylko dla wybranych? Czy to może taki chwyt marketingowy?

 2. Im wyższa kwota, tym mniejsze zainteresowanie klientów — proste… Banki mają swój określony budżet i dlatego niekiedy podwyższają ceny, aby mogły też na tym zarobić…

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *