Kredyt odnawialny czy debet na koncie – co wybrać?

Banki oferują nam elastyczne i wygodne sposoby finansowania dodatkowych potrzeb, kiedy chcemy mieć stały dostęp do nadprogramowych środków rozwiązaniem jest kredyt odnawialny lub debet na koncie. Jakie są różnice pomiędzy wymienionymi produktami bankowymi i kiedy warto wybrać jedną z tych dwóch opcji?

Kredyt odnawialny – czym jest?

Kredyt odnawialny to inaczej linia kredytowa, która umożliwia zastrzyk dodatkowej gotówki w krótkim czasie. To forma zobowiązania przyporządkowana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, zapewnia stały dostęp do bankowych środków. W ramach zaciągniętego długu możemy korzystać z dostępnych środków w sposób dowolny, tak samo jak z naszych pieniędzy zgromadzonych na koncie, bez konieczności wskazywania celu.

kiedy kredyt odnawialny?

Na podstawie zawartej z bankiem umowy zostaje określony limit kwotowy, którego nie możemy przekroczyć w określonym czasie, w ten sposób możemy pożyczyć od banku nawet do 150 000 zł. Istotne, że odsetki są naliczane za realnie wykorzystane pieniądze. Szczegółowe warunki dotyczące kredytu odnawialnego określone są w ofercie konkretnej instytucji, za pożyczenie pieniędzy w tej formie bank pobiera zazwyczaj prowizję.

Przed wyborem linii kredytowej warto zapoznać się z warunkami umowy dotyczącymi jej oprocentowania oraz wysokości RRSO. Umowa o kredyt odnawialny zawierana jest zazwyczaj na czas jednego roku, opcja dostępna jest też w drodze aneksu do umowy konta bankowego.

Na czym polega debet na koncie?

Debet na koncie, zwany również dopuszczalnym saldem debetowym sprawia, że zyskujemy dostęp do potrzebnych nam pieniędzy w chwili, w której na naszym koncie brakuje już środków. Dzięki temu możemy wykonywać transakcje kiedy stan konta wynosi 0zł.

Limit środków, które możemy w ten sposób pożyczyć od banku ustalany jest indywidualnie, często wynosi maksymalnie 5 000 zł. Okres spłaty długu w tej formie to zazwyczaj 30 dni, w tym czasie musimy uregulować zobowiązanie wraz z odsetkami. Debet na koncie możemy uzyskać składając wniosek telefonicznie, deklarując taką chęć pracownikowi banku.

Kiedy warto wybrać kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to opcja dla osób, które potrafią rozsądnie gospodarować udostępnionymi środkami. Dla wielu granica pomiędzy pożyczanymi, a własnymi pieniędzmi jest często niezauważalna, co powadzi do niekontrolowanych wydatków.

Szybka i łatwa gotówka może stać się pułapką, dlatego warto sięgać po takie rozwiązanie wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy świadomi związanego z nim ryzyka.

Dla kogo debet na koncie?

Debet na koncie przeznaczony jest dla osób, których okresowo miesięczne potrzeby finansowe są nieznacznie wyższe niż uzyskiwane dochody. Pożyczone środki automatycznie są pobierane z kolejnego wpływu na rachunek, to opcja jednie dla tych, którzy regularnie otrzymują pieniądze na konto. Dzięki debetowi na koncie możemy otrzymać kwoty do kilku tysięcy złotych, ten produkt bankowy nie pozwala na wysokie kwoty finansowania.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *