Rodzaje kart kredytowych

Era transakcji bezgotówkowych przyzwyczaiła nas do posługiwania się kartami bankowymi. Jedną z nich jest karta kredytowa, która często mylona jest z klasyczną kartą płatniczą lub debetową. Czym jest i jakie możemy wyróżnić rodzaje kart kredytowych?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to bankowy produkt kredytowy, jest rodzajem karty płatniczej. To forma zobowiązania finansowego wobec banku, który udziela nam konkretnego limitu kredytowego, w odróżnieniu od karty debetowej nie jest związana z naszym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. W ten sposób zyskujemy dostęp do dodatkowych środków finansowych, które musimy zwrócić instytucji finansowej w określonym terminie.

Trzeba pamiętać, że korzystając z karty kredytowej wydajemy pieniądze będące własnością banku, to wygodna opcja pożyczania środków dla osób o wysokiej dyscyplinie finansowej. Posiadacz karty kredytowej może dokonywać transakcji bezgotówkowych, uiszczać nią należności metodą zbliżeniową, wypłacać pieniądze z bankomatu oraz dokonywać przelewów na rachunki osobiste.

Jak otrzymać kartę kredytową?

Chcąc otrzymać kartę kredytową należy złożyć w banku stosowny wniosek, warto pamiętać, że w wielu bankach karta kredytowa to produkt przeznaczony dla osób, które ukończyły co najmniej 21 lat.

Trzeba się liczyć z tym, że bank jej nam nie udzieli bez sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Poddane analizie zostaną też źródło zatrudnienia oraz wysokość uzyskiwanych dochodów. W niektórych bankach klasyczną kartę kredytową możemy otrzymać już przy dochodach na poziomie 1 000 zł miesięcznie.

Rodzaje kart kredytowych

W odniesieniu do kart kredytowych banki oferują produkty przeznaczone dla osób o zróżnicowanych możliwościach finansowych i odmiennych oczekiwaniach. Wśród standardowych kart kredytowych możemy wyróżnić:

  • Karty kredytowe klasyczne – dają posiadaczowi możliwość dysponowania pieniędzmi banku do limitu kwotowego, który jest uzależniony od naszej zdolności kredytowej.
  • Karty kredytowe srebrne – tutaj limit kwotowy jest wyższy niż w przypadku karty kredytowej klasycznej, dzięki tej formie kredytowania możemy uzyskać szereg dodatkowych profitów jak dostęp do pakietu assistance, pakietu ubezpieczeń, czy programów lojalnościowych. Chcąc uzyskać srebrną kartę kredytową musimy zarabiać minimum 1 500 zł.
  • Karty kredytowe złote – minimalny próg dochodowy to w tym przypadku 3 000 zł. Posiadacze złotej karty kredytowej mają wysoki limit kredytowy oraz możliwość skorzystania z promocji, rabatów, czy bezpłatnego pakietu ubezpieczeniowego.
  • Karty kredytowe platynowe – w wielu bankach minimalny próg dochodowy osób chcących uzyskać platynową kartę kredytową to 5 000 zł.
  • Karty kredytowe czarne – umożliwiają współpracę z bankiem na szczególnych warunkach. To bankowy produkt przeznaczony dla osób o bardzo wysokich dochodach, które często powierzają instytucji finansowej pieczę nad swoim majątkiem. W ramach dodatkowych usług można korzystać z leczenia poza granicami kraju, czy z transportu lotniczego VIP.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *