Wybierasz konto firmowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie konto firmowe, warto dobrze zaznajomić się ze wszystkimi możliwymi opcjami. Obecnie coraz więcej banków oferuje rachunki firmowe, prześcigając się w najbardziej intratnych propozycjach. Szukając odpowiedniego dla siebie produktu, warto przedrzeć się przez gąszcz ofert i udać się prostym szlakiem prosto po najkorzystniejsze konto dla firm.

Konto firmowe w przypadku jednoosobowej działalności a spółki i fundacje

Posiadanie konta firmowego jest obowiązkiem niemal każdego przedsiębiorcy. Przepisy te zawarte są w Ustawie z 6 marca 2018 w akcie prawnym Prawo Przedsiębiorców. Zgodnie z ustawią, osobne konto firmowe, za pomocą którego właściciel firmy rozlicza się z ZUS-em lub Urzędem Skarbowym, a także wykonuje transakcje przekraczające sumę 15000 złotych, jest dla spółek i większości fundacji obowiązkowe. Wyjątkiem jest jednoosobowa działalność gospodarcza, gdzie założenie osobnego konta firmowego nie jest wymagane (transakcje mogą być wykonywane z prywatnego rachunku), jednak samo konto bankowe jest niezbędne. Natomiast w jeśli posiadasz spółkę cywilną, jawną, z.o.o, czy fundację, należy zaopatrzyć się w osobne konto firmowe.

Na co pozwala konto firmowe? Jak wybrać najlepsze?

Konto firmowe to przede wszystkim wygoda i sposób na łatwiejsze kategoryzowanie wydatków, które emitowane są przez firmę. Pozwala także prześledzić wszystkie transakcje, które w perspektywie długoterminowej były wykonywane z konta bankowego, co daje możliwość łatwiejszego przygotowania dokumentów, potrzebnych do rozliczeń przedsiębiorstwa.

Konta firmowe mają jednak również sporo dodatkowych korzyści, takich jak wsparcie księgowych, czy atrakcyjne ubezpieczenia. Jednym z najczęściej wskazywanych dodatków związanych z kontem firmowym jest możliwość otrzymania korzystniejszych kredytów czy pożyczek dla firm, a także możliwości leasingu.

Wartym rozważenia aspektem jest walutowe konto firmowe lub podpięcie do konta rachunku w euro albo innej obcej walucie. Pozwoli to na transakcje zarówno w obrębie rodzimego, jak i zagranicznych rynków, co znacząco może wpłynąć na rozwój Twojego biznesu.

Na co zwrócić uwagę przy koncie firmowym? Koszty prowadzenia rachunku i premie

Konta firmowe zakładane są zazwyczaj na wiele lat, co umożliwia proponowanie atrakcyjnych warunków. Rzadko kiedy jednak konta firmowe są całkowicie bezpłatne. Jeśli szukasz dobrego rachunku firmowego, warto koszty te jak najbardziej obniżyć. W pierwszej kolejności należy więc zwrócić uwagę na:

  • bezpłatne przelewy;
  • bezpłatne korzystanie z bankomatów;
  • niską opłatę za prowadzenie konta.

Najważniejsze w przypadku konta firmowego są bezpłatne przelewy – podczas prowadzenia firmy będziesz wykonywać wiele transakcji, więc brak opłat jest w tym przypadku absolutną podstawą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Choć może się to wydać mało oczywiste, warto zapoznać się z dodatkowymi bonusami, jakie płyną z założenia konta firmowego. Wiele premii za założenie konta oferują zarówno banki, jak i pośrednicy, za pomocą których możesz skorzystać z rankingu banków. Niektóre z nich proponują nawet 1800 złotych bonusu! Wszystkie oferty warto jednak dokładnie przejrzeć i zweryfikować pod kątem długoterminowej intratności oferty. Pomogą w tym rankingi i profesjonalne analizy produktów bankowych dostępne na Internecie.

2 komentarze dla “Wybierasz konto firmowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

  1. Na co patrzeć? Na kasę… nic nowego w tym kraju. Moi drodzy, dobre konto nie tylko darmowy rachunek…

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *